PRZYZNANIE DODATKU MIESZKANIOWEGO

    • Wydział Referat Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej, Promocji i Rozwoju Gminy
    • Termin załatwienia Decyzja w sprawie dodatku mieszkaniowego powinna zostać wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku oraz doręczona wnioskodawcy i zarządcy lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny.
    • Osoba kontaktowa Jadwiga Lach
    • Miejsce załatwienia Referat Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej, Promocji i Rozwoju Gminy
      Urząd Gminy Lipno
      Ul. Mickiewicza 29
      87-600 Lipno, pokój nr 25
    • Telefon kontaktowy 54-288-62-15
    • Miejsce odbioru Referat Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej, Promocji i Rozwoju Gminy
      Urząd Gminy Lipno
      Ul. Mickiewicza 29
      87-600 Lipno, pokój nr 25
    • Wymagane dokumenty 1. Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego, deklaracja o wysokości dochodów gospodarstwa domowego oraz załącznik do wniosku (załącznik nie dotyczy najemców mieszkaniowego zasobu gminy i domów jednorodzinnych) - druki do pobrania.
      2. Tytuł prawny do lokalu tj. decyzja, umowa, akt notarialny (kserokopia - do wniosku składanego po raz pierwszy + oryginał).
      3. Rachunek za wodę, odbiór nieczystości za ostatni miesiąc (kserokopia + oryginał).
      4. Właściciel domu jednorodzinnego – dokumenty albo oświadczenie o wielkości powierzchni użytkowej domu, w tym łącznej powierzchni pokoi i kuchni, oraz o wyposażeniu technicznym; kserokopie ostatniego rachunku za wodę, wywóz nieczystości stałych i płynnych.
      5. W przypadku braku CO, CW oraz gazu przewodowego – kserokopia + oryginał ostatniej faktury za prąd (ze stawką za kw/h) lub pokwitowanie ostatniego doładowania energii.
      6. Dochody wszystkich osób pozostających w gospodarstwie domowym osiągnięte/wypłacone w ciągu trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku (bez miesiąca w którym składany jest wniosek). Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Do dochodu wlicza się składkę zdrowotną.
      7. Przy ponownym składaniu wniosku - poprzednia decyzja dotycząca dodatku mieszkaniowego (do wglądu).
      8. W przypadku osób rozwiedzionych - każde z małżonków może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy na część lokalu, pod warunkiem że posiadają wyrok sądu określający sposób korzystania z mieszkania. Jeśli brak takiego uregulowania - małżonkowie ponoszą solidarną odpowiedzialność za czynsz i traktowani są jako wspólne gospodarstwo domowe.
      9. Przy odbiorze decyzji przez osobę inną niż wnioskodawca wymagane jest upoważnienie oraz dowód osobisty
    • Opłaty Wydanie decyzji w sprawie dodatku mieszkaniowego nie podlega opłacie skarbowej na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1546 z póżn.zm.).
    • Tryb odwoławczy Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Włocławku za pośrednictwem Wójta Gminy Lipno w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
    • Uwagi

      Dodatek mieszkaniowy, przysługuje:
      1) najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych;
      2) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
      3) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
      4) innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
      5) osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
      Dodatek mieszkaniowy przysługuje na podstawie tylko jednego z w/w tytułów.
      Średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie powinien przekraczać 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (2100,00zł) i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym (1500,00zł), obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
      Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
      1) 35 m2 – dla 1 osoby;
      2) 40 m2 – dla 2 osób;
      3) 45 m2 – dla 3 osób;
      4) 55 m2 – dla 4 osób;
      5) 65 m2 – dla 5 osób;
      6) 70 m2 – dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2. Normatywną powierzchnię powiększa się o 15m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020r. poz. 426 z późn. zm.). Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż:
      1) 30% albo
      2) 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.
      Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać*:
      1) 45,50 m2 – dla 1 osoby,
      2) 52,00 m2 – dla 2 osób,
      3) 58,50 m2 – dla 3 osób,
      4) 71,50 m2 – dla 4 osób,
      5) 84,50 m2 – dla 5 osób,
      6) 91,00 m2 – dla 6 osób,
      7) 97,50 m2 – dla 7 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m² *(dotyczy gospodarstw domowych, w których nie ma osób niepełnosprawnych). Lub
      1) 52,50 m2 – dla 1 osoby,
      2) 60,00 m2 – dla 2 osób,
      3) 67,50 m2 – dla 3 osób,
      4) 82,50 m2 – dla 4 osób,
      5) 97,50 m2 – dla 5 osób w przypadku lokali, w których udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej nie przekracza 60% Wysokość dodatku mieszkaniowego nie może przekraczać 70% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni. Świadczenie przyznaje się na okres 6 miesięcy, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

    • Podstawa prawna

       Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. 2019 poz. 2133).
       Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. 2001,Nr 156, poz. 1817).
       Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 roku w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu (Dz. U. 2013, poz. 589).
       Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. 2020, poz. 256 z późn. zm.).

    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>